План работы з адоранымі дзецьмі
ДУА“Бокшыцкая сярэдняя школа”
ў 2022/2023 навучальным годзе
Мэта: Удасканаленне сістэмы работы школы па стымуляванні творчага самавыяўлення, самасцвярджэння, самарэалізацыі кожнага вучня
Прыярытэтная задача: развіццё творчай індывідуальнасці дзіцяці, прадастаўленне ўсім навучэнцам магчымасцяў раскрыць свае таленты ў розных напрамках.
Задачы:
- Удасканальваць формы і метады работы па мэтанакіраваным выяўленні і развіцці адораных дзяцей.
- Стварыць максімальна-спрыяльныя ўмовы для інтэлектуальнага, маральнага і фізічнага развіцця навучэнцаў.
- Стымуляваць творчую дзейнасць навучэнцаў.
- Распрацаваць і паэтапна ўкараняць прагрэсіўныя тэхналогіі ў рабоце з адоранымі дзецьмі.
- Забяспечыць адукацыйную падрыхтоўку навучэнцаў.
- Стварыць умовы адораным дзецям для рэалізацыі іх асабістых творчых здольнасцяў у працэсе навукова-даследчай работы і пошукавай дзейнасці.
№ п/п |
Мерапрыемства |
Тэрмін правядзення |
Адказныя |
|
Арганізацыйныя мерапрыемствы |
||||
1 |
Арганізацыя работы па выяўленню матываваных навучэнцаў |
Верасень |
Намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце, педагог-псіхолаг |
|
2 |
Стварэнне банка дадзеных матываваных навучэнцаў |
Верасень -кастрычнік |
Намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце, педагог-псіхолаг |
|
3 |
Арганізацыя работы факультатыўных, стымулюючых заняткаў па падрыхтоўцы да алімпіяд і конкурсаў |
На працягу навучальнага года |
Намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце |
|
4 |
Стварэнне ўмоў для правядзення творчых і культурна-забаўляльных мерапрыемстваў да святочных дзён і ў 6-ты школьны дзень |
На працягу навучальнага года |
Намеснік дырэктара па выхаваўчай рабоце, педагог-арганізатар |
|
5 |
Складанне індывідуальных заданняў па падрыхтоўцы навучэнцаў да алімпіяд і конкурсаў |
Верасень -кастрычнік |
Настаўнікі-прадметнікі |
|
6 |
Падрыхтоўка і ўдзел у рэспубліканскай алімпіядзе па фінансавай граматнасці |
Верасень-лістапад |
Намеснік дырэктара па выхаваўчай рабоце |
|
7 |
Арганізацыя псіхолага-педагагічнага суправаджэння навучэнцаў у перыяд падрыхтоўкі да алімпіяд |
Верасень |
Педагог-псіхолаг |
|
8 |
Падрыхтоўка і правядзенне першага этапу рэспубліканскай алімпіяды па вучэбных прадметах |
Верасень -кастрычнік |
Намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце, настаўнікі-прадметнікі |
|
9 |
Удзел у II этапе рэспубліканскай алімпіяды па вучэбных прадметах |
Па плану |
Намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце |
|
10 |
Падрыхтоўка і ўдзел у раённым этапе конкурса работ даследчага характару |
Сакавік-красавік |
Кіраўніцтва, настаўнікі-прадметнікі |
|
11 |
Удзел у інтэрнэт-віктарынах, дыстанцыйных алімпіядах па вучэбных прадметах |
На працягу года |
Настаўнікі-прадметнікі |
|
12 |
Арганізацыя выстаў работ навучэнцаў, якія наведваюць гурткі дадатковай адукацыі |
На працягу навучальнага года |
Педагогі дадатковай адукацыі |
|
13 |
Асвятленне на сайце школы выніковасці ўдзелу і дасягненняў навучэнцаў школы у розных мерапрыемствах |
Пастаянна |
Намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце, намеснік дырэктара па выхаваўчай рабоце |
|
14 |
Забеспячэнне рацыянальнага рэжыму функцыянавання факультатыўных заняткаў, аб'яднанняў па інтарэсах |
В течение года На працягу года |
Кіраўніцтва |
|
15 |
Маніторынг вучэбных дасягненняў навучэнцаў па вучэбных прадметах |
На працягу года |
Намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце |
|
16 |
Маніторынг выніковасці ўдзелу навучэнцаў у алімпіядах, конкурсах даследчага характару, творчых конкурсах рознай накіраванасці |
На працягу года |
Кіраўніцтва |
|
17 |
Арганізацыя ўшанавання пераможцаў алімпіяд, конкурсаў |
Па вынікам года |
Кіраўніцтва |
|
18 |
Удасканаленне арганізацыі правядзення школьных алімпіяд па вучэбных прадметах |
На працягу года |
Кіраўніцтва |
|
19 |
Стымуляванне настаўнікаў, вынікова працуючых з матываванымі навучэнцамі |
На працягу года |
Кіраўніцтва |
|
20 |
Аналіз работы з матываванымі навучэнцамі ў 2021/2022 навучальным годзе, планаванне работы на 2022/2023 навучальны год |
Май, чэрвень |
Намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце, намеснік дырэктара па выхаваўчай рабоце |
|
Сацыяльна-псіхалагічнае забеспячэнне работы па плану |
||||
Выяўленне матываваных навучэнцаў |
||||
21 |
Збор інфармацыі аб накіраванасці інтарэсаў навучэнцаў па дысцыплінах вучэбнага плана праз гутаркі, дыягнаставанне, выніковасці ў мінулым навучальным годзе |
Верасень |
Настаўнікі-прадметнікі, класныя кіраўнікі, педагог-псіхолаг |
|
22 |
Фарміраванне банка даных матываваных навучэнцаў у адпаведнасці са сферамі дзейнасці |
Верасень |
Намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце, педагог-псіхолаг, настаўнікі-прадметнікі |
|
Правядзенне назіранняў за вучэбнай і пазаўрочнай дзейнасцю навучэнцаў з павышанай матывацыяй |
||||
23 |
Перыядычны збор інфармацыі ад настаўнікаў пра поспехі навучэнцаў |
На працягу года |
Намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце, педагог-псіхолаг |
|
24 |
Распрацоўка алгарытмаў, памятак для матываваных навучэнцаў па спосабам, прыёмам самастойнай дзейнасці |
Кастрычнік |
Педагог-псіхолаг |
|
25 |
Арганізацыя індывідуальных заняткаў з матываванымі навучэнцамі па навучанні іх навыкам падтрымкі псіхалагічнай стабільнасці |
На працягу года па выніках дыягностыкі |
Педагог-псіхолаг |
|
Арганізацыя і змест адукацыйнага працэсу |
||||
Навукова - метадычнае забеспячэнне |
||||
26 |
Стварэнне інфармацыйнага банка даных аб педагогах, выніковасці іх працы з высокаматываваных навучэнцамі |
На працягу года |
Намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце |
|
27 |
Збор прапаноў па пашырэнні магчымасцяў рэалізацыі разумовага патэнцыялу навучэнцаў ва ўрочнай і пазаўрочнай дзейнасці |
На працягу года |
Кіраўніцтва , кіраўнікі МА |
|
28 |
Папулярызацыя інавацыйных педагагічных тэхналогій |
На працягу года |
Кіраўніцтва , настаўнікі-прадметнікі, кіраўнікі МА |
|
29 |
Абмеркаванне праблемы арганізацыі работы з матываванымі навучэнцамі і вызначэнне далейшых перспектыў на педагагічным савеце, пасяджэннях МА |
На працягу года |
Кіраўніцтва, кіраўнікі МА, настаўнікі-прадметнікі, |
|
30 |
Майстар-класы з удзелам творча працуючых педагогаў |
На працягу года |
Кіраўнікі МА |
|
Інфармацыйна-бібліятэчнае забеспячэнне |
||||
31 |
Камплектаванне бібліятэкі навукова-метадычнай літаратурай, якая асвятляе тэорыю і практыку навучання і выхавання матываваных навучэнцаў і адораных дзяцей |
На працягу года |
Бібліятэкар |
|
32 |
Папаўненне матэрыяламі псіхолага-педагагічнага зместу ў дапамогу настаўнікам, якія працуюць з матываванымі навучэнцамі, папкі “Праца з высокаматываваных навучэнцамі” |
На працягу года |
Намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце, педагог-псіхолаг, настаўнікі-прадметнікі |
|
33 |
Афармленне выставы кніг па дадзенай праблеме. |
На працягу года |
Бібліятэкар |
|
34 |
Асвятленне працы з матываванымі навучэнцамі на афіцыйным сайце ўстановы адукацыі |
На працягу года |
Намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце |
|
Метадычная работа з педагагічным калектывам |
||||
35 |
Пасяджэння МА, выступленні педагогаў, зацвярджэнне планаў работы з матываванымі навучэнцамі |
Па плану работы МА |
Кіраўнікі МА |
|
36 |
Нарматыўна-прававое забеспячэнне: Палажэнне аб правядзенні школьнага тура прадметных алімпіяд; аб правядзенні прадметнага тыдня; аб конкурсах, віктарынах |
Пасяджэнні МА по плану |
Кіраўніцтва, кіраўнікі МА |
|
37 |
Павышэнне кваліфікацыі педагогаў праз тэматычныя семінары па рабоце з матываванымі навучэнцамі |
На працягу года |
Кіраўніцтва |
|
38 |
Стварэнне банка дадзеных творча працуючых педагогаў |
На працягу года |
Кіраўніцтва |
|
39 |
Удасканаленне работы педагогаў праз узаеманаведванне ўрокаў, удзел у рабоце семінараў рознага ўзроўню, удзел у рабоце творчых груп, тэматычныя пасяджэння МА, майстар-класы |
На працягу года |
Кіраўнікі МА, настаўнікі-прадметнікі |
|
40 |
Удзел у конкурсах прафесійнага майстэрства |
На працягу года |
Кіраўнікі МА, настаўнікі-прадметнікі |
|
41 |
Папаўнення банка дадзеных алімпіядных заданняў розных узроўняў |
На працягу года |
Кіраўнікі МА, настаўнікі-прадметнікі |
|
Дзейнасць педагогаў |
||||
42 |
Выяўленне навучэнцаў з павышанымі здольнасцямі ў працэсе вывучэння вучэбных прадметаў |
На працягу года |
Настаўнікі-прадметнікі |
|
43 |
Складанне індывідуальных планаў работы з матываваных навучэнцамі |
Верасень |
Настаўнікі-прадметнікі |
|
44 |
Ажыццяўленне падбору энцыклапедычных матэрыялаў, вучэбнай літаратуры, дыдактычных матэрыялаў па раздзелах прадметаў, арганізацыя працы ў бібліятэцы для падрыхтоўкі да ўдзелу ва ўсіх этапах алімпіяды, выкананню даследчай працы |
На працягу года |
Настаўнікі-прадметнікі, бібліятэкар |
|
45 |
Падбор методык, тэхналогій, асобасна – развіваючых методык па вучэбных прадметах |
На працягу года |
Настаўнікі-прадметнікі |
|
46 |
Арганізацыя і правядзенне алімпіяд па вучэбных прадметах |
На працягу года |
Кіраўнікі МА, настаўнікі-прадметнікі |
|
47 |
Развіццё артыстычнай адоранасці праз правядзенне творчых мерапрыемстваў |
На працягу года |
Настаўнікі-прадметнікі |
|
48 |
Арганізацыя індывідуальных і групавых заняткаў для навучэнцаў па падрыхтоўцы да алімпіяд і конкурсаў |
На працягу года |
Настаўнікі-прадметнікі |
|
49 |
Арганізацыя даследчай дзейнасці навучэнцаў |
На працягу года |
Настаўнікі-прадметнікі |
|
50 |
Прыцягненне навучэнцаў да ўдзелу ў рэспубліканскіх і міжнародных прадметных конкурсах «Кенгуру», «Зубрёнок», «Буслік», «Журавлик» і інш. |
На працягу года |
Адказныя за правядзенне конкурсаў |
|
51 |
Удзел педагогаў у метадычных мерапрыемствах, у навукова-даследчых канферэнцыях і інтэлектуальных конкурсах розных узроўняў |
На працягу года |
Кіраўнікі МА |
|
52 |
Распрацоўка матэрыялаў для правядзення школьных алімпіяд, Тыдня фінансавай пісьменнасці |
Кастрычнік Люты |
Кіраўнікі МА |
|
53 |
Забеспячэнне ўдзелу адораных дзяцей у раённых, абласных конкурсах рознай накіраванасці |
На працягу года |
Кіраўніцтва, настаўнікі-прадметнікі |
|
54 |
Справаздача настаўнікаў-прадметнікаў аб выніковасці працы з матываванымі навучэнцамі |
Май |
Кіраўнікі МА |
|
Арганізацыя работы з навучэнцамі |
||||
55 |
Прыцягненне вучняў на факультатыўныя заняткі |
Да 01.09.2021 |
Настаўнікі-прадметнікі |
|
56 |
Правядзенне індывідуальных, групавых заняткаў, кансультацый па падрыхтоўцы да алімпіяд |
На працягу года |
Настаўнікі-прадметнікі, педагог-псіхолаг |
|
57 |
Удзел у рэспубліканскіх і міжнародных прадметных конкурсах «Кенгуру», «Зубрёнок», «Буслік», «Журавлик» і інш |
Па графіку |
Адказныя за правядзенне конкурсаў |
|
58 |
Правядзенне 1-га этапа рэспубліканскай алімпіяды па вучэбных прадметах сярод навучэнцаў 5-11 класаў |
Кастрычнік |
Намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце, настаўнікі-прадметнікі |
|
59 |
Накіраванне навучэнцаў да ўдзелу ў 2-ім этапе рэспубліканскай алімпіяды па вучэбных прадметах |
Кастрычнік -люты |
Намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце, настаўнікі-прадметнікі |
|
60 |
Удзел у раённай прадметнай алімпіядзе сярод нвучэнцаў 4-8 класаў |
Сакавік |
Намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце, настаўнікі-прадметнікі |
|
61 |
Правядзенне конкурсаў, віктарын, турніраў, інтэлектуальных гульняў |
На працягу года |
Настаўнікі-прадметнікі |
|
62 |
Удзел вучняў у міжнародных конкурсах, Інтэрнэт-алімпіядах |
На працягу года |
Настаўнікі-прадметнікі |
|
63 |
Прыцягненне матываваных навучэнцаў да падбору і падрыхтоўцы заданняў для правядзення школьных алімпіяд і конкурсаў |
На працягу года |
Настаўнікі-прадметнікі |
|
64 |
Заняткі з матываванымі навучэнцамі па развіцці эмацыйна-валявой сферы |
Па выніках дыягностыкі |
Педагог-псіхолаг |
|
Работа з законнымі прадстаўнікамі навучэнцаў |
||||
65 |
Кансультацыі для бацькоў па аказанні дапамогі дзецям у перыяд падрыхтоўкі да алімпіяды |
Па запыту |
Настаўнікі-прадметнікі, педагог-псіхолаг |
|
66 |
Правядзенне бацькоўскіх сходаў з аналізам удзелу навучэнцаў у прадметнай алімпіядзе |
Лістапад, студзень, май |
Кіраўніцтва |
|
67 |
Прыцягненне бацькоў да падрыхтоўкі і правядзення мерапрыемстваў інтэлектуальнага характару |
На працягу года |
Класныя кіраўнікі |
|
68 |
Інфармаванне бацькоў аб дасягненнях навучэнцаў праз стэндавую інфармацыю, бацькоўскія сходы |
На працягу года |
Кіраўніцтва, класныя кіраўнікі |
|
69 |
Інфармаванне бацькоў аб дасягненнях навучэнцаў праз стэндавую інфармацыю, бацькоўскія сходы |
Май |
Класныя кіраўнікі |
|
Псіхолага-педагагічнае суправаджэнне |
||||
70 |
Дыягностыка ўзроўню інтэлектуальнага развіцця, псіхалагічных уласцівасцяў і стану асобы |
На працягу года |
Педагог-псіхолаг |
|
71 |
Кансультацыі і заняткі з навучэнцамі па развіцці эмацыйна-валявой сферы па выніках дыягностыкі |
На працягу года |
Педагог-псіхолаг |
|
72 |
Кансультацыі для настаўнікаў- прадметнікаў, класных кіраўнікоў па выніках псіхадыягностыкі |
На працягу года |
Педагог-псіхолаг |
|
73 |
Індывідуальнае кансультаванне законных прадстаўнікоў вучняў па выніках дыягностыкі і па ўзаемаадносінах з матываванымі навучэнцамі |
На працягу года |
Педагог-псіхолаг |
|
74 |
Арганізацыя групавых і індывідуальных форм работы з педагогамі па пытаннях, якія ўзнікаюць у працы з навучэнцамі |
Па запыту |
Педагог-псіхолаг |
|
75 |
Распрацоўка псіхолага-педагагічных рэкамендацый па рабоце з матываванымі навучэнцамі |
Кастрычнік |
Педагог-псіхолаг |
|
76 |
Удзел у рабоце метадычных аб'яднанняў настаўнікаў, семінарах, педагагічных саветах |
На працягу года |
Педагог-псіхолаг |